Vivre avec un AVC et une paralysie

Qu'est-ce qu'un AVC?

L'AVC est une maladie cérébrovasculaire qui survient à la suite d'un blocage des vaisseaux cérébraux ou d'un saignement dans le tissu cérébral.. C'est la cause la plus importante d'invalidité chez l'adulte et peut entraîner une perte permanente de mouvement et de dextérité..

Comment reconnaître les symptômes de l'AVC?

Symptômes d'AVC qui commencent soudainement et affectent la moitié du visage ou du tronc. (côté droit ou gauche) faiblesse affectant, engourdissement ou troubles de l'élocution. Il peut être à court terme ou temporaire., Fais attention.

AVERTIR! Bir yakınınızda aşağıdaki üç belirtiden her hangi birisi varsa – kısa sürse ve geçse bile derhal 112 ACİL YARDIMI ARAYIN. Unutmayın bir sonraki atak sizi ömür boyu yatağa bağlı bir hasta haline getirebilir.

 1. Yüzde asimetri: Hastanın gülmesini, dişlerini göstermesini veya ıslık çalmasını söyleyin. Yüzünde asimetri yani bir tarafa doğru çekilme olması inme belirtisi olabilir.
 2. Kol veya bacakta kuvvetsizlik veya uyuşma: Her iki kolunu öne doğru uzatmasını ve gözlerini kapatmasını isteyin. Kollarını eşit seviyede tutmayı başaramaz ise inme belirtisi olabilir; ayrıca ayağa kalkamıyorsa/ayakta duramıyorsa, kol veya bacakta uyuşma varsa inme belirtisi olabilir.
 3. Konuşmada güçlük veya anlaşılmaz konuşma: Herhangi bir cümleyi tekrar ettirin. Anlaşılır şekilde söyleyemiyorsa inme belirtisi olabilir.

İnme neden olur?

İnmeler genel olarak damarda tıkanmaya bağlı veya kanamaya bağlı olarak ikiye ayrılır.

 • Tıkanmaya bağlı inmeler: En sık inme sebebi tıkanmaya bağlı inmelerdir. İnmelerin % 80-85’i tıkanmaya bağlıdır. Beyin damarlarında tıkanmaya neden olan durumlar ise genelde kalp damarlarında tıkanmaya neden olan durumlarla benzerdir. Hipertansiyon, yüksek kolesterol hastalığı, şeker hastalığı, uyku apnesi hastalığı, sigara ve tütün kullanımı, fazla kilolu olmak gibi hastalıklar ve damar sertliği risk faktörleri inme riskini artırır. Ayrıca atriyal fibrilasyon adı verilen ve yaşlılarda sık görülen bir aritmide (kalp ritim bozukluğu) kalp içinde oluşan pıhtıcıklar kan dolaşımıyla beyin damarlarınaulaşıp tıkanmaya sebep olabilir. Bunun dışında bazı romatizmal hastalıklar veya damar yırtılması (diseksiyon) da beyin damarlarında tıkanmaya neden olabilir.
 • Kanamaya bağlı inmeler: İnmelerin % 15-20’si kanamaya bağlıdır. Kanama sanıldığı gibi mutlaka yüksek tansiyona bağlı değildir, kafa içinde doğuştan gelen kılcal kan damarı genişlemelerine de (baloncuk) bağlı olabilir. Buna anevrizma kanaması) olabilir.

İnmeden korunmak için ne yapmanız gerek?

 1. Sigara içmeyin, içiyorsanız bırakın. Sigarayı bırakmak için yardım alın.
 2. Yüksek tansiyonunuz varsa tedavi olun.
 3. Kalp aritminiz varsa uygun tedavi olun.
 4. Yüksek kolesterolünüz varsa tedavi olun.
 5. Şeker hastalığınız varsa tedavi olun.
 6. Fazla kilolarınızdan kurtulun.
 7. Sağlıklı beslenin.
 8. Düzenli egzersiz yapın.
X